12-19 dec 2020 D-82

Program

Archives

Jury

FEATURE FILM JURY
  • Guillaume NICLOUX - Président - French director
  • Santiago AMIGORENA - Argentine director and writer
  • Mélanie DE BASIO - French singer
  • Ildikó ENYEDI - Hungarian director
  • Nina HOSS - German actress
  • Atiq RAHIMI - Franco-Afghan director
  • Antoine REINARTZ - French actor
SHORT FILM JURY
  • Houda BENYAMINA - Présidente - French Director
  • Agathe BONITZER - French actress
  • Aurélie CHESNÉ - French Programmer
  • Aude GOGNY-GOUBERT - French Actress
  • Guillaume GOUIX - French actor
  • Kacey MOTTET KLEIN - Swiss actor
  • Olga PÄRN - Estonian director 

Winners' list

Crystal Arrow

Sponsored by France Television 

Atlantis

Atlantis

Valentyn VASYANOVYCH

Eastern Ukraine, in the nearest future. A former soldier suffering from PTSD meets a young volunteer during a mission and tries to return to a normal life.

Grand Jury Award

Rocks

Rocks

Sarah GAVRON

Rocks's world turns upside down when her mother suddenly leaves. Determined to stick with her brother and avoid being taken into care against all odds, she hides around London with the help of her friends.

Public's choice Award

Benni

Benni

Nora FINGSCHEIDT

Nine-year old Benni struggles to contain the violence within her. Neglected by her mother, a social assistant and Micha, an instructor, will do everything to help her make way into the world.

Award for Best interpretation

NICHOLA BURLEY & ROXANNE SCRIMSHAW

Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

Fyzal BOULIFA

Lynn and Lucy are life-long best friends, their relationship as intense as any romance. When Lucy has her first baby boy, their friendship is tested in extreme circumstances. 

Award for Best Actress

Carice Van Houten 

Instinct

Instinct

Halina REIJN

In spite of her expertise and experience, a seasoned psychologist is completely infatuated by the sex offender she is treating in a penal institution.

Award for Best original score

KJARTAN SVEINSSON
Sponsored by SACEM 

Echo

Echo

Rúnar RÚNARSSON

Iceland, Christmas time. As everyone prepares for the holidays, a peculiar atmosphere falls upon the country revealing emotions. Through 56 scenes, Echo draws a portrait of modern society.

Award for Best cinematography

BASIL DA CUNHA

O Fim do Mundo

O Fim do Mundo

Basil DA CUNHA

After eight years in a correctional school, Spira returns to Reboleira, a slum which is being demolished in the Lisbon suburbs. While he goes back to his friends and family, Kikas, one of the neighbourhood's old drug dealers, makes it clear that he is not welcome.

Best short film award

A special mention has been attributed to ALL INCLUSIVE directed by Corina Schwingrubel Ilic and a second mention for interpretation has been attributed to Héloïse Valle in MATROCHKAS directed by Bérangère McNeese.

Beast

Beast

Aasne VAA GREIBROKK

Young audience award

Instinct

Instinct

Halina REIJN

In spite of her expertise and experience, a seasoned psychologist is completely infatuated by the sex offender she is treating in a penal institution.

Press Award

Lara Jenkins

Lara Jenkins

Jan-Ole GERSTER

It's Lara's 60th birthday, she has every reason to celebrate: her son Viktor will be giving the most important concert of his career. But the more the day is going, the more events get out of control.

Cineuropa Award

Instinct

Instinct

Halina REIJN

In spite of her expertise and experience, a seasoned psychologist is completely infatuated by the sex offender she is treating in a penal institution.

Au nom de la terre

Au nom de la terre

Edouard BERGEON

Arte Kino Award

RABIA by Mareike Engelhardt (Germany), produced by Films Grand Huit (France)

Eurimages Lab Project Award

FIGURES IN THE URBAN LANDSCAPE by Ekaterina Selenkina, produced by Vladimir Nadein (Russia) and Dutch Mountain Film (Netherlands)

TitraFilm Award

TO SAIL CLOSE TO THE WIND by Gregoris Rentis, produced by Asterisk* (Greece), Byrd (Greece) and Good Fortune Films (France)

Alphapanda Audience Engagement Award

LA COLLINE OÙ RUGISSENT LES LIONNES by Luàna Bajrami, produced by Vents Contraires (France) and OrëZanë Films (Kosovo)

Talent Village - T-Port Award

Dana Lerer (Israel) and her project DOUBLE HAPPINESS.

Special Mention: Thessa Meijer (The Netherlands) and her project VOLCANO GIRL 

Programming

Official Competition – feature film
A thief's daughter

Belén FUNES 

Atlantis

Valentyn VASYANOVYCH 

Benni

Nora FINGSCHEIDT 

Echo

Rúnar RÚNARSSON 

Instinct

Halina REIJN 

Invisible

Ignas JONYNAS 

Lara Jenkins

Jan-Ole GERSTER 

Lynn + Lucy

Fyzal BOULIFA 

O Fim do Mundo

Basil DA CUNHA 

Rocks

Sarah GAVRON 

Official Competition – short film
Air Comprimé

ANTOINE GIORGINI 

All inclusive

Teemu NIKKI 

All inclusive 

Corina SCHWINGRUBER ILIC 

Anna

Dekel BERENSON 

Bad hair

Oskar LEHEMAA 

Beast

Aasne VAA GREIBROKK 

Boiling Point

Philip BARANTINI 

Deszcz

Piotr MILCZAREK 

Do the blind gaze through a window ?

Bora Tuncer TOPALOGLU 

Flow

Adriaan LOKMAN 

Heat

Thessa MEIJER 

Index

Nicolas KOLOVOS 

Jupiter

Benjamin PFOHL 

Maras

Salvador CALVO 

Matriochkas

Bérangère MCNEESE 

Mémorable

Bruno COLLET 

Oncle Thomas – La comptabilité des jours

Regina PESSOA 

Pinky Promise

Sophie LINNENBAUM 

Plein Ouest

Alice DOUARD 

Selfies

Claudius GENTINETTA 

Story

Jolanta BAŃKOWSKA 

Symbiosis

Nadja ANDRASEV 

The Christmas Gift

Bodgan MURESANU 

The first days

Nina KNAG 

The Van

Erenik BEQIRI 

Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves

Chintis LUNDGREN 

Focus – feature film
Autumn Ball

Veiko OUNPUU 

Le Havre

Aki KAURISMAKI 

Mellow Mud

Renārs VIMBA 

Miracle

Egle VERTELYTE 

Modris

Juris KURSIETIS 

Mother

Kadri KÕUSAAR 

Programme de courts métrages de Priit Pärn

Priit PÄRN 

Rocks in My Pockets

Signe BAUMANE 

Sasha was here

Ernestas JANKAUSKAS 

Summer

Alanté KAVAITÉ 

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

Juho KUOSMANEN 

Tom of Finland

Dome KARUKOSKI 

Focus – short film
Cleaning woman

Teemu NIKKI 

Electrician's day

Vladimir LESCHIOV 

Piano

Kaspar JANCIS 

Silent as Murderers

Lauri-Matti PARPPEI 

Teofrastus

Sergei KIBUS 

The Camel

Laurynas BAREIŠA 

The Mother's day

Kamile MILASIUTE 

Vertigo

LIana MIHAILOVA 

Youth screenings
L'équipe de secours, en route pour l'aventure !

Jānis CIMERMANIS 

L'Extraordinaire voyage de Marona

Anca DAMIAN 

Man Up !

Benjamin PARENT 

Marche avec les loups

Jean-Michel BERTRAND 

Simon's got a gift

Léo KARMANN 

The Fencer

Klaus HÄRÖ 

Summit
#Iamhere

Eric LARTIGAU 

Benni

Nora FINGSCHEIDT 

Jumbo

Zoé WITTOCK 

La Communion

Jan KOMASA 

La trinchera infinita (titre provisoire)

Aitor ARREGI, Jon GARAÑO, José Mari GOENAGA 

Les Parfums

Grégory MAGNE 

Lettre à Franco

Alejandro AMENÁBAR 

Madame

Stéphane RIETHAUSER 

Maternal

Maura DELPERO 

Mignonnes

Maïmouna DOUCOURÉ 

Pingouin et Goéland et leurs 500 petits

Michel LECLERC 

The End of Love

Keren BEN RAFAEL 

Vivarium

Lorcan FINNEGAN 

Playtime
Disco

Jorunn MYKLEBUST SYVERSEN 

Hope Gap

William NICHOLSON 

La Communion

Jan KOMASA 

Notre-Dame du Nil

Atiq RAHIMI 

Paradise War - The story of Bruno Manser

Niklaus HILBER 

Patrick

Tim MIELANTS 

Pelican Blood

Katrin GEBBE 

Romulus & Remus - The First King

Matteo ROVERE 

Sing me a song

Thomas BALMÈS 

Sons of Denmark

Ulaa SALIM 

Preview
#Iamhere

Eric LARTIGAU 

A son

Mehdi M. BARSAOUI 

Back Home

Jessica PALUD 

La Sainte Famille

Louis-Do DE LENCQUESAING 

Mes jours de gloire

Antoine DE BARY 

Play

Anthony MARCIANO 

Selfie

Thomas BIDEGAIN, Marc FITOUSSI, Tristan AUROUET 

The Translators

Regis ROINSARD 

Two of us

Filippo MENEGHETTI 

Voir le jour

Marion LAINE 

WOMAN

Anastasia MIKOVA, Yann ARTHUS-BERTRAND 

Special screening
Au nom de la terre

Edouard BERGEON 

FilmmakErs

Julie GAYET, Mathieu BUSSON 

God exists, her name is Petrunya

Teona STRUGAR MITEVSKA 

Hannah Arendt

Margarethe VON TROTTA 

Les Hommes le dimanche

Robert SIODMAK 

Lola

Rainer Werner FASSBINDER 

Sanctuary

Álvaro LONGORIA 

Suffragette

Sarah GAVRON 

The Great Green Wall

Jared P. SCOTT 

To the Ends of the World

Guillaume NICLOUX 

Hauteur
About Endlessness

Roy ANDERSSON 

Aga's house

Lendita ZEQIRAJ 

Douze mille

Nadège TREBAL 

Kongo

Hadrien LA VAPEUR, Corto VACLAV 

Let there be light

Marko ŠKOP 

Nocturnal

Nathalie BIANCHERI 

Sole

Carlo SIRONI 

Stitches

Miroslav TERZIĆ 

The August Virgin

Jonás TRUEBA 

Tommaso

Abel FERRARA 

Powered by FestiCiné