Edition 2023
Jury 2023
Jury
- Cédric Kahn (president of the Jury), director, France
- Agnès Godard, director of photography, France
- Gaspard Proust, actor, France
- Jack Reynor, actor, Irlande, USA
- Linh Dan Pham, actress, France, Vietnam
- Odile Vuillemin, actress, France
- Stephen Warbeck, composer, Royaume-Uni
Winners' list
Crystal Arrow
The Cristal Arrow Award, in a partnership with LVT Digimage, was given The Fool, Russian film by Yuriy Bykov.
Durak
Yury BYKOV
Grand Prize of the Jury
The Grand Jury Prize was awarded to These are the rules, a Croatian film by Ognjen Svilicic.
A special Jury Mention was given to the the German film Labyrinth of Lies, by Giulio Ricciarelli.
These are the rules
Ognjen SVILICIC
Best Actress Prize
The Best Actress Prize, sponsored by the newspaper Metronews, was awarded to Bianca Kronlöf in the Swedish film Underdog by Ronnie Sandhal.
Underdog
Ronnie SANDAHL
Best Actor Prize
The Best Actor Prize, sponsored by the newspaper Metronews, was awarded to Peter Ferdinando in the British film Hyena by Gerard Johnson.
Hyena
Gerard JOHNSON
Prize for the Best Music
The Prize for the Best Music was awarded to the composer Stephen Rennicks for the Irish film Frank by Lenny Abrahamson.
Frank
Lenny ABRAHAMSON
Prize for the Best Cinematography
The Prize for the Best Cinematography was given to Kirill Klepalov for the Russian film The Fool by Yuriy Bykov.
Durak
Yury BYKOV
Audience Choice Prize
The Audience Choice Prize, in a partnership with France 4 was awarded to Labyrinth of Lies, German film by Giulio Ricciarelli.
Le Labyrinthe du silence
Giulio RICCIARELLI
Young Jury Prize
The Young Jury Prize awarded by students from Bourg Saint Maurice, Albertville and Chambéry was given to The Fool, a Russian film by Yuriy Bykov.
Durak
Yury BYKOV
Cineuropa Prize
The Cineuropa Prize was given to Waste Land, a Belgian film by Pieter Van Hees.
Waste Land
Pieter VAN HEES
Press Prize
The Press Prize, awarded by a jury of six journalists from Métronews, Paris Match, VSD, L'OBS, Gala et le Dauphiné Libéré, was given to Fidélio, L'Odyssée d'Alice, French film by Lucie Borleteau.
Fidélio, l'Odyssée d'Alice
Lucie BORLETEAU
Best Short-Film Prize
The Best Short-Film Prize awarded by Eric Guirado, Grainne Humphreys, Maxie Musqua, Pascale Faure, Xavier Lambours and Elodie Legay, was given to Welkom, a Belgian short-film by Pablo Munoz Gomez.
Welkom
Pablo MUNO GOMEZ
Programme
Official Competition – feature film
1001 Grams
Bent HAMER
A Second Chance
Susanne BIER
Fidélio, l'Odyssée d'Alice
Lucie BORLETEAU
Frank
Lenny ABRAHAMSON
Hyena
Gerard JOHNSON
Marshland
Alberto RODRIGUEZ
The Duke of Burgundy
Peter STRICKLAND
The Fool
Yury BYKOV
These are the rules
Ognjen SVILICIC
Underdog
Ronnie SANDAHL
Waste Land
Pieter VAN HEES
Official Competition – short film
A Kivegzes / L’exécution
Petra SZÔOCS
À vif
Guillaume FORESTI
Aïssa
Clément TREHIN-LALANNE
Anywhere but here
John HAYES
De honger
Benoit DE CLERCK
Discipline
Christophe M. SABER
Doroga
Max KSJONDA
Elkartea
Kote CAMACHO
Ghost Train
Lee CRONIN
Habana
Edouard SALIER
I Love Hooligans
Jan-Dirk BOUW
La lampe au beurre de Yak
Hu WEI
Le sens du toucher
Jean-Charles MBOTTI MALOLO
Molii
Mourad BOUDAOUD, Carine MAY
Montaña en sombra
Lois PATIÑO
Sin respuesta
Miguel PARRA
Tant qu’il nous reste des fusils à pompe
Jonathan VINEL, Caroline POGGI
The chicken
Una GUNJAK
The man who lost his head
Fred JOYEUX
The Ringer
Chris SHEPERD
Ukhilavi sivrtseebi
Dea KULUMBEGASHVILI
Welkom
Pablo MUNO GOMEZ
Yes We Love
Halivar WITZO
Focus – feature film
All Good Children
Alicia DUFFY
Bloody Sunday
Paul GREENGRASS
Byzantium
Neil JORDAN
Disparue en hiver
Christophe LAMOTTE
Dollhouse
Kirsten SHERIDAN
Good Vibrations
Glenn LEYBURN, Lisa BARROS D’SA
In the name of the Father
Jim SHERIDAN
Intermission
John CROWLEY
Michael Collins
Neil JORDAN
Once
John CARNEY
Patrick's Day
Terry MACMAHON
Perrier's Bounty
Ian FITZGIBBON
Song of the Sea
Tomm MOORE
The General
John BOORMAN
The Stag
John BUTLER
Focus – short film
Bird food
Richard KEANE
Breakfast wine
Ian FITZGIBBON
Coda
Alan HOLLY
Doghouse
Morgan BUSHE
Ghost Train
Lee CRONIN
Homemade
Luke MCMANUS
I Can't see you anymore
Michael KINIRONS
Premiere
A Turning Tide in the Life of Man
Loic JOURDAIN
Amour Fou
Jessica HAUSNER
Disparue en hiver
Christophe LAMOTTE
Far From Men
David OELHOFFEN
Gaby Baby Doll
Sophie LETOURNEUR
L'Enquête
Vincent GARENQ
Snow Therapy
Ruben ÖSTLUND
The Marvels
Alice ROHRWACHER
The Riot Club
Lone SCHERFIG
Valentin Valentin
Pascal THOMAS
Who am I
Baran bo ODAR
X + Y
Morgan MATTHEWS
Panorama
A Blast
Syllas TZOUMERKAS
Blind
Eskil VOGT
Blind Dates
Levan KOGUASHVILI
Hin und Weg
Christian ZÜBERT
Labyrinth of Lies
Giulio RICCIARELLI
Por Aqui Tudo Bem
Pocas PASCOAL
Stockholm
Rodrigo SOROGOYEN
The Gambler
Ignas JONYNAS
Une Belle Fin
Uberto PASOLINI
Violet
Bas DEVOS
White Shadow
Noaz DESHE
Youth screenings
Qui Voilà? / Vem blöder ?
Jessica LAURE
Song of the Sea
Tomm MOORE
This is my Land
Tamara ERDE
Yellowbird
Christian DE VITA
1001 Grams
Bent HAMER
Atlit
Shirel AMITAY
Bébé Tigre
Cyprien VIAL
Discount
Louis-Julien PETIT
Frank
Lenny ABRAHAMSON
Hungry Hearts
Saverio COSTANZO
L'Enquête
Vincent GARENQ
La Rançon de la Gloire
Xavier BEAUVOIS
Max et Lenny
Medeas
Andrea PALLAORO
Music
3 Films Chantés
Nicolas ENGEL
Eden
Mia HANSEN-LØVE
Good Vibrations
Glenn LEYBURN, Lisa BARROS D’SA
Pulp, a film about life, death & supermarkets
Florian HABICHT
Shut up and play the hits
Will LOVELACE, Dylan SOUTHERN
Frayeurs
Grabbers
Jon WRIGHT
Hideaways
Agnès MERLET
The Canal
Ivan KAVANAGH
The Man in the Orange Jacket
Aik KARAPETIAN
The Samurai
Till KLEINERT
Sedna
Laurent JAMET
– feature film
Eric Barone, Le retour
EMMBÉ, CASTOR
L'Enfant au Grelot
Jacques-Rémi GIRERD
Paddington
Paul KING
– short film
Documentaire Les Arcs Gros Plan
Patrice CARRÉ