Edition 2023
Jury 2023
Jury
Feature films Jury
- Sylvie Pialat (presidente of the Jury), producer and screenwriter, France
- Anders Danielsen Lie, actor and musician, Norway
- Saverio Costanzo, director, Italy
- Clotilde Hesme, actress, France
- Małgorzata Szumowska, director, Poland
- Ludovic Bource, composer, France
Short films Jury
- Louis-Do de Lencquesaing (president of the Jury), actress and director, France
- Lola Créton, actress, France
- Marie Amachoukeli, director and screenwriter, France
- Jules Sitruk, actor, France
- Tatiana Vialle, director and actress, France
- Frédéric Mercier, critic, France
Winners' list
Crystal Arrow
The Crystal arrow in partnership with Digimage has been awarded to the icelandic feature film Sparrows by Rúnar Rúnarsson.
Sparrows
Rúnar RÚNARSSON
Ari, 16-year old boy, was living with his mother in Reykjavik until he is suddenly sent to the remote West fjords to live with his father. The relationship appears to be difficult and in this hostile environment, Ari has to step up to find his way.
Grand Jury prize
The Grand Jury prize has been awarded to the french film Bang Gang (a modern love story) by Eva Husson.
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Eva HUSSON
Public’s Choice Award
The Public’s Choice Award, in partnership with France 4 has been awarded to the Irish film Room by Lenny Abrahamson.
Room
Lenny ABRAHAMSON
Award for best actress
The award for best actress has been given to the actress Manal Issa for her performance in Parisienne by Danielle Arbird.
Peur de rien
Danielle ARBID
Lina, a 17 years old Lebanese girl, finds herself alone in the Paris of the 90’s. Three crucial meetings will reveal her a part of herself and of this still mysterious country.
Award for best actor
The award for best actor has been given to the actor Atli Óskar Fjalarsson for his performance in Sparrows by Rúnar Rúnarsson.
Sparrows
Rúnar RÚNARSSON
Ari, 16-year old boy, was living with his mother in Reykjavik until he is suddenly sent to the remote West fjords to live with his father. The relationship appears to be difficult and in this hostile environment, Ari has to step up to find his way.
Prize for Best Original Score
The prize for Best Original Score, in partnership with the SACEM has been awarded to White Sea for the film Bang Gang (a modern love story) by Eva Husson.
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Eva HUSSON
Prize for Best Cinematography
The prize for Best Cinematography has been awarded to Sophia Olsson for the film Sparrows by Rúnar Rúnarsson.
Sparrows
Rúnar RÚNARSSON
Ari, 16-year old boy, was living with his mother in Reykjavik until he is suddenly sent to the remote West fjords to live with his father. The relationship appears to be difficult and in this hostile environment, Ari has to step up to find his way.
Best short film prize
The best short film prize, in partnership with Transfuge has been given to Sali (Mardi) by de Ziya Demirel as well as two special mentions awarded to Le repas dominical by Céline Devaux and Vous voulez une histoire? By Antonin Peretjatko.
Sali
Ziya DEMIREL
Young Jury Prize
The students of Bourg Saint Maurice, Albertiville and Chambery have given the Young Jury Prize, in partnership with Engie to the film Bang Gang (a modern love story) by Eva Husson.
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Eva HUSSON
Cineuropa prize
The Cineuropa prize is awarded to a film produced or coproduced by a country that is member of the MEDIA program or the Eurimages program. This year, the prize has been awarded to Bang Gang by Eva Husson.
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Eva HUSSON
Work-in-Progress prize
The Work-in-Progress prize, in partnership with Digimage has been awarded to Son of Sofia, the second feature film of Greek director Elina Psykou.
Son of Sofia
Elina PSYKOU
Arte-Coproduction Village prize
The Arte-Coproduction Village prize has been awarded by Rémi Burah to Disco Boy, a franco-italian project by Giacomo Abbruzzese produced by Juliette Sol from Stromboli Films.
Press Prize
The Press Prize has been awarded to the icelandic feature film Sparrows by Rúnar Rúnarsson.
Sparrows
Rúnar RÚNARSSON
Ari, 16-year old boy, was living with his mother in Reykjavik until he is suddenly sent to the remote West fjords to live with his father. The relationship appears to be difficult and in this hostile environment, Ari has to step up to find his way.
Programme
Official Competition – feature film
11 Minutes
Jerzy SKOLIMOWSKI
A Bigger Splash
Luca GUADAGNINO
Bang Gang
Eva HUSSON
Chevalier
Athina Rachel TSANGARI
Family Film
Olmo OMERZU
Peur de rien
Danielle ARBID
Room
Lenny ABRAHAMSON
Sauvages (Couple in a hole)
Tom GEENS
Sparrows
Rúnar RÚNARSSON
The Ardennes
Robin PRONT
Official Competition – short film
365 P1
Greg MCLEOD, Myles MCLEOD
Copain P1
Jan ROOSENS, Raf ROOSENS
Daphné ou la belle plante P3
Sébastien LAUDENBACH, Sylvain DEROSNE
Démontable P3
Douwe DIJKSTRA
Edmond P4
Nina GANTZ
Emergency Exit P2
Vladimir TAGIC
Erlkönig P1
Georges SCHWIZGEBEL
Inspection P2
Gala SUKHANOVA
Le repas dominical - Mention spéciale du jury
Céline DEVAUX
Mother P1
Otto KYLMÄLÄ
Object P2
Paulina SKIBIŃSKA
Picnic P4
Jure PAVLOVIĆ
Quiet Mujo P1
Ursula MEIER
Ramona P4
Andrei CRETULESCU
Sali
Ziya DEMIREL
Suspendu à la nuit P3
Eva TOURRENT
Tarim le brave contre les Mille et un Effets P4
Guillaume RIEU
Tempête sur anorak P3
Paul CABON
The Reflection of Power P3
Mihai GRECU
Vous voulez une histoire ? - Mention spéciale du jury
Antonin PERETJATKO
Focus – feature film
Babycall
Pal SLETAUNE
Happy Happy
Anne SEWITSKY
Headhunters
Morten TYLDUM
In order of disappearance
Hans Petter MOLAND
Insomnia
Erik SKJOLDBJÆRG
Kitchen Stories
Bent HAMER
Kon-Tiki
Joachim RØNNING, Espen SANDBERG
Norway of life (The bothersome man)
Jens LIEN
Oslo, August 31st
Joachim TRIER
Out of Nature
Ole GIÆVER
The Almost Man
Martin LUND
The Art of Negative Thinking
Bård BREIEN
The Hunt
Erik LØCHEN
Turn me on Goddammit
Jannicke SYSTAD JACOBSEN
Focus – short film
Baldguy
Maria BOCK
Premature
Gunhild ENGER
To Open, To See
Camilla FIGENSCHOU
Water Lilies in Bloom
Emil STANG LUND
Yes we Love
Hallvar WITZØ
Youth screenings
Bande de canailles
Veit HELMER
Invention for Destruction
Karel ZEMAN
Le Lapin aux oreilles à carreaux
Veronika MAREK, Zsolt RICHLY
Les saisons
Jacques PERRIN, Jacques CLUZAUD
Letter to the King
Hisham ZAMAN
Opération Arctique (Operation Arctic)
Grethe BØE-WAAL
Tout en haut du monde
Rémi CHAYÉ
School – feature film
Films écoles de cinéma
School – short film
Bird hearts
Halfdan ULLMANN TØNDEL
Black Serie
Anne-Lise MORIN
Hey Little Bird
Anne-Lise MORIN
Patriot
Eva RILEY
Secret Video
Sergey ARUTYNYAN
The Lobster's Dive
Jenny TENG
Where Silence Rushes
Clément SCHNEIDER
Summit
Ferda la fourmi
Hermina TYRLOVA
Keeper (séance réservée aux professionnels)
Guillaume SENEZ
L'homme qui répare les femmes : la colère d'Hypocrate
Thierry MICHEL, Colette BREACKMAN
Land of Mine
Martin ZANDVLIET
Le bois dont les rêves sont faits
Claire SIMON
Les Ogres
Léa FEHNER
Les premiers, les derniers (Sur invitation séance exclusivement réservée aux exploitants)
Bouli LANNERS
Marie et les naufragés (séance réservée aux professionnels)
Sébastien BETBEDER
Moonwalkers
Antoine BARDOU-JACQUET
Sauvages (Couple in a hole)
Tom GEENS
Sky
Fabienne BERTHAUD
Suite Armoricaine
Pascale BRETON
Tempête
Samuel COLLARDEY
The Ardennes
Robin PRONT
Music
Sigur Rós: Heima
Dean DEBLOIS
The Nightmare
AKIZ
The romantic exiles
Jonás TRUEBA
The show of shows: 100 years of Vaudeville, circus and carnivals
Benedikt ERLINGSSON
Frayeurs
Dead Snow : Red vs Dead
Tommy WIRKOLA
Ghoul
Petr JAKL
The Nightmare
AKIZ
The Troll Hunter
André ØVREDAL
Mountain
La mélancolie des télésièges
Joséphine DE MEAUX
Niels et Juliette Sur les épaules de l’Afrique
Niels DUTRIEVOZ
Streif - One hell of a ride
Gerald SALMINA
WIP
Son of Sofia
Elina PSYKOU
Work in progress 2015
Playtime
Brooklyn
John CROWLEY
Et ta soeur
Marion VERNOUX
Le grand jeu
Nicolas PARISER
Moonwalkers
Antoine BARDOU-JACQUET
Retribution
Dani DE LA TORRE
Sky
Fabienne BERTHAUD
The Wave
Roar UTHAUG
Truman
Cesc GAY
Vicky Banjo
Denis IMBERT
Special Screenings
Back home
Joachim TRIER
Body (prix Sisley)
Małgorzata SZUMOWSKA
Ciné-débat Les chevaliers blancs
Joachim LAFOSSE
Diplomacy
Volker SCHLÖNDORFF
Heidi
Alain GSPONER
Le roi du curling
Ole ENDRESSEN
Les Vestiges du jour
James IVORY
Masterclass Niels Arestrup
Masterclass Xavier Beauvois
Melancholia
Lars VON TRIER
(h)auteur
Body (prix Sisley)
Małgorzata SZUMOWSKA
Bridgend
Jeppe RØNDE
Ce sentiment de l'été
Mikhaël HERS
Evolution
Lucile HADZIHALILOVIC
Frenzy
Emin ALPER
Full Contact
David VERBEEK
Je ne suis pas un salaud
Emmanuel FINKIEL
Kilo Two Bravo
Paul KATIS
Soleil de plomb
Dalibor MATANIC
Under Electric Clouds
Alexey GERMAN JR