My festival

Le Coeur d’Or 2 (Bourg-St-Maurice)

Theater information

Le Coeur d'Or 2

Rue Saint Jean
73700 Bourg Saint Maurice

Locate

Capacity: 115 places
Access for people with reduced mobility
Friday, December 15, 2023
6:00 PM Bloody Marie
Booking possible
2 – 19:36
Focus
8:00 PM Les SEGPA au ski
Booking possible
2 – 22:26 Filmmaker in Attendance
Preview
Saturday, December 16, 2023
10:30 AM Kina & Yuk : renards de la banquise

Guillaume MAIDATCHEVSKY – children 11:55 (France)
Youth Program
2:00 PM Sky Dome 2123

Tibor BÁNÓCZKI – Sarolta SZABÓ – approved for all audiences 15:52 (Hungary)
Playtime Moving Mountains
4:30 PM Cinema-gaming session

1 – 18:12 Filmmaker in Attendance
Special screening
7:30 PM King's Land
Booking possible
Nikolaj ARCEL – 21:37 (Denmark)
Oscar on skis
Sunday, December 17, 2023
10:30 AM Mon Ami Robot

Pablo BERGER – approved for all audiences 12:17 (Spain)
Youth Program
2:00 PM Brimstone

Martin KOOLHOVEN – forbidden under 16 16:53 (Netherlands) Filmmaker in Attendance
Focus
6:15 PM La fille de son père
Booking possible
Erwan LE DUC – approved for all audiences 20:11 (France) Filmmaker in Attendance
Preview
8:45 PM Amours à la finlandaise
Booking possible
Selma VILHUNEN – approved for all audiences 23:12 (Finland)
Playtime
Wednesday, December 20, 2023
2:00 PM Mon Ami Robot

Pablo BERGER – approved for all audiences 16:12 (Spain)
Youth Program
6:00 PM Remise du prix "Déplacer les Montagnes"
Full
1 – 20:23 Filmmaker in Attendance
Special screening
8:45 PM La Ferme des Bertrand
Full
Gilles PERRET – approved for all audiences 22:39 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Moving Mountains
Friday, December 22, 2023
3:30 PM Animal

Sofia EXARCHOU – approved for all audiences 17:31 (Greece)
Official Competition Moving Mountains
6:00 PM Blaga’s Lessons
Booking possible
2 – 20:14 Filmmaker in Attendance
Oscar on skis
8:30 PM Le Temps d'aimer
Full
Katell QUILLÉVÉRÉ – 22:37 (France) Filmmaker in Attendance
Special screening
Saturday, December 23, 2023
11:00 AM Sweet Dreams

Ena SENDIJAREVIĆ – 12:42 (Netherlands)
Official Competition
2:00 PM La Salle des Profs

Ilker ÇATAK – 15:34 (Germany)
Official Competition
5:00 PM Slow
Booking possible
Marija KAVTARADZE – 18:44 (Lithuania)
Official Competition Moving Mountains
8:00 PM Le Successeur
Booking possible
Xavier LEGRAND – 21:50 (France)
Official Competition Summit

Powered by FestiCiné