My festival

Bourg-St-Maurice

Friday, December 15, 2023
6:00 PM Bloody Marie
Booking possible
2 – 19:36
Focus Le Coeur d'Or 2
8:00 PM Les SEGPA au ski
Booking possible
2 – 22:26 Filmmaker in Attendance
Preview Le Coeur d'Or 2
Saturday, December 16, 2023
10:30 AM Kina & Yuk : renards de la banquise

Guillaume MAIDATCHEVSKY – children 11:55 (France)
Youth Program Le Coeur d'Or 2
10:30 AM Lecture Jeunesse - Le Royaume de Kensuké de Mickael Morpurgo

0 – 11:30
Médiathèque de Bourg Saint Maurice
2:00 PM Sky Dome 2123

Tibor BÁNÓCZKI – Sarolta SZABÓ – approved for all audiences 15:52 (Hungary)
Playtime Moving Mountains Le Coeur d'Or 2
2:30 PM Le Passé

Asghar FARHADI – 16:40 (France)
Special screening Le Coeur d'Or 3
4:30 PM Cinema-gaming session

1 – 18:12 Filmmaker in Attendance
Special screening Le Coeur d'Or 2
5:30 PM The Square

Ruben ÖSTLUND – 19:57 (Sweden)
Special screening Le Coeur d'Or 3
7:30 PM King's Land
Booking possible
Nikolaj ARCEL – 21:37 (Denmark)
Oscar on skis Le Coeur d'Or 2
8:30 PM Songs of Earth
Booking possible
2 – 22:15
Oscar on skis Le Coeur d'Or 3
Sunday, December 17, 2023
10:30 AM Mon Ami Robot

Pablo BERGER – approved for all audiences 12:17 (Spain)
Youth Program Le Coeur d'Or 2
1:00 PM Slow

2 – 14:55
Official Competition Le Coeur d'Or 3
2:00 PM Brimstone

Martin KOOLHOVEN – forbidden under 16 16:53 (Netherlands) Filmmaker in Attendance
Focus Le Coeur d'Or 2
3:30 PM Jupiter

Benjamin PFOHL – 17:36 (Germany) Filmmaker in Attendance
Playtime Le Coeur d'Or 3
6:00 PM Silver Haze
Booking possible
2 – 20:15 Filmmaker in Attendance
Focus Le Coeur d'Or 3
6:15 PM La fille de son père
Booking possible
Erwan LE DUC – approved for all audiences 20:11 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Le Coeur d'Or 2
8:30 PM Europa
Booking possible
2 – 22:29 Filmmaker in Attendance
Playtime Le Coeur d'Or 3
8:45 PM Amours à la finlandaise
Booking possible
Selma VILHUNEN – approved for all audiences 23:12 (Finland)
Playtime Le Coeur d'Or 2
Monday, December 18, 2023
1:00 PM Les 4 âmes du coyote

Áron GAUDER – approved for all audiences 14:43 (Hungary)
Youth Program Oscar on skis Moving Mountains Le Coeur d'Or 3
3:00 PM Melk

2 – 17:03 Filmmaker in Attendance
Hauteur Le Coeur d'Or 3
4:00 PM Sweet Dreams

Ena SENDIJAREVIĆ – 17:47 (Netherlands)
Official Competition Le Coeur d'Or 1
5:30 PM Holly

2 – 19:24
Official Competition Le Coeur d'Or 3
6:15 PM Madame Hofmann
Booking possible
Sébastien LIFSHITZ – approved for all audiences 20:29 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Moving Mountains Le Coeur d'Or 1
8:30 PM Universal Theory
Booking possible
Timm KRÖGER – 22:58 (Germany) Filmmaker in Attendance
Playtime Le Coeur d'Or 3
8:45 PM A Chef for Dalí
Booking possible
David PUJOL – approved for all audiences 23:09 (Spain) Filmmaker in Attendance
Playtime Le Coeur d'Or 1
Tuesday, December 19, 2023
1:00 PM The Red Turtle

2 – 14:28
Focus Le Coeur d'Or 3
2:30 PM Rencontre Musique & Cinéma - Benoît Chieux & Pablo Pico
Change of programme
0 – 15:45
Le Coeur d'Or 1
3:00 PM Solitude

2 – 16:46 Filmmaker in Attendance
Hauteur Le Coeur d'Or 3
4:00 PM Le Successeur

Xavier LEGRAND – 17:50 (France)
Official Competition Summit Le Coeur d'Or 1
5:30 PM Explanation For Everything

Gábor REISZ – 20:01 (Hungary)
Official Competition Le Coeur d'Or 3
6:15 PM Première Affaire
Booking possible
Victoria MUSIEDLAK – 20:17 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Le Coeur d'Or 1
8:30 PM The Hidden Web
Booking possible
Piotr ADAMSKI – forbidden under 16 22:40 (Poland)
Playtime Le Coeur d'Or 3
8:45 PM La Vie de ma mère
Booking possible
Julien CARPENTIER – approved for all audiences 22:55 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Le Coeur d'Or 1
Wednesday, December 20, 2023
9:00 AM Le Petit monde de Léo

Giulio GIANINI – children 09:20 (Switzerland)
Youth Program Le Coeur d'Or 3
9:30 AM Les 4 âmes du coyote

Áron GAUDER – approved for all audiences 11:33 (Hungary)
Youth Program Oscar on skis Moving Mountains Le Coeur d'Or 1
1:00 PM Photophobia

Ivan OSTROCHOVSKY – Pavol PEKARČÍK – 14:31 (Slovakia) Filmmaker in Attendance
Oscar on skis Le Coeur d'Or 3
2:00 PM Mon Ami Robot

Pablo BERGER – approved for all audiences 16:12 (Spain)
Youth Program Le Coeur d'Or 2
3:00 PM Green Border

Agnieszka HOLLAND – 17:37 (Poland)
Hauteur Moving Mountains Le Coeur d'Or 3
3:00 PM Flow

Adriaan LOKMAN – 16:00 (France)
Special screening Médiathèque de Bourg Saint Maurice
6:00 PM Remise du prix "Déplacer les Montagnes"
Full
1 – 20:23 Filmmaker in Attendance
Special screening Le Coeur d'Or 2
6:00 PM Through the Night
Booking possible
2 – 19:55
Official Competition Le Coeur d'Or 3
8:30 PM The Invisible Fight
Full
2 – 23:05 Filmmaker in Attendance
Playtime Le Coeur d'Or 3
8:45 PM La Ferme des Bertrand
Full
Gilles PERRET – approved for all audiences 22:39 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Moving Mountains Le Coeur d'Or 2
Thursday, December 21, 2023
3:00 PM Woman Of...

2 – 17:40 Filmmaker in Attendance
Hauteur Le Coeur d'Or 3
4:15 PM The Teachers' Lounge

2 – 18:03
Official Competition Le Coeur d'Or 1
6:00 PM They Call Me Babu
Booking possible
2 – 19:59 Filmmaker in Attendance
Focus Le Coeur d'Or 3
6:30 PM Une Famille Cancelled screening

Christine ANGOT – 20:17 (France) Filmmaker in Attendance
Le Coeur d'Or 1
6:30 PM Excursion
Booking possible
Una GUNJAK – approved for all audiences 20:29 (Bosnia and Herzegovina) Filmmaker in Attendance
Oscar on skis Le Coeur d'Or 1
8:30 PM Smoked Sauna Sisterhood
Booking possible
2 – 22:38 Filmmaker in Attendance
Oscar on skis Le Coeur d'Or 3
8:45 PM Vermines
Booking possible
Sébastien VANIČEK – 22:55 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Le Coeur d'Or 1
Friday, December 22, 2023
1:00 PM Sous hypnose

Ernst DE GEER – 14:38 (Sweden)
Official Competition Moving Mountains Le Coeur d'Or 3
1:30 PM Black Book

2 – 15:59
Focus Le Coeur d'Or 1
3:00 PM Apolonia, Apolonia

2 – 17:35 Filmmaker in Attendance
Hauteur Le Coeur d'Or 3
3:30 PM Animal

Sofia EXARCHOU – approved for all audiences 17:31 (Greece)
Official Competition Moving Mountains Le Coeur d'Or 2
6:00 PM Blaga’s Lessons
Booking possible
2 – 20:14 Filmmaker in Attendance
Oscar on skis Le Coeur d'Or 2
8:30 PM Le Temps d'aimer
Full
Katell QUILLÉVÉRÉ – 22:37 (France) Filmmaker in Attendance
Special screening Le Coeur d'Or 2
Saturday, December 23, 2023
11:00 AM Sweet Dreams

Ena SENDIJAREVIĆ – 12:42 (Netherlands)
Official Competition Le Coeur d'Or 2
2:00 PM La Salle des Profs

Ilker ÇATAK – 15:34 (Germany)
Official Competition Le Coeur d'Or 2
5:00 PM Slow
Booking possible
Marija KAVTARADZE – 18:44 (Lithuania)
Official Competition Moving Mountains Le Coeur d'Or 2
8:00 PM Le Successeur
Booking possible
Xavier LEGRAND – 21:50 (France)
Official Competition Summit Le Coeur d'Or 2

Powered by FestiCiné