Arc 1800

Saturday, December 10, 2022
5:30 PM Cérémonie d'ouverture + La Grande magie
Mandatory reservation
1 – 20:16 Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
Sunday, December 11, 2022
10:30 AM Skin Deep

Alex SCHAAD – forbidden under 16 12:18 (Germany)
Official Competition Salle Bernard Taillefer
1:00 PM Vera

Tizza COVI – Rainer FRIMMEL – 15:20 (Austria) Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
3:45 PM Les Survivants

Guillaume RENUSSON – 17:48 (France) Filmmaker in Attendance
Focus Salle Bernard Taillefer
6:00 PM Cérémonie Prix Femme de cinéma + Houria
Booking possible
1 – 20:13 Filmmaker in Attendance
Focus Salle Bernard Taillefer
8:30 PM Les Cyclades
Booking possible
Marc FITOUSSI – 22:50 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
Monday, December 12, 2022
10:30 AM The Ordinaries

Sophie LINNENBAUM – 12:55 (Germany) Filmmaker in Attendance
Playtime Salle Bernard Taillefer
1:45 PM My Love Affair with Marriage

Signe BAUMANE – 15:38 (Latvia)
Playtime Salle Bernard Taillefer
3:45 PM Eismayer

David WAGNER – 17:42 (Austria) Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
6:00 PM Pink Moon
Booking possible
2 – 20:20 Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
8:45 PM À mon seul désir
Booking possible
Lucie BORLETEAU – forbidden under 12 23:14 (France) Filmmaker in Attendance
Summit Preview Salle Bernard Taillefer
Tuesday, December 13, 2022
9:30 AM Le Ruban blanc

Michael HANEKE – 12:09 (Austria)
Focus Salle Bernard Taillefer
1:00 PM La Ligne

Ursula MEIER – 15:11 (Switzerland) Filmmaker in Attendance
Playtime Salle Bernard Taillefer
3:30 PM Saules aveugles, femme endormie

2 – 17:45 Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
6:00 PM Ghost Night
Booking possible
2 – 20:11 Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
8:30 PM La Syndicaliste
Booking possible
Jean-Paul SALOMÉ – 23:02 (France) Filmmaker in Attendance
Summit Preview Salle Bernard Taillefer
Wednesday, December 14, 2022
10:30 AM Into the Ice

Lars Henrik OSTENFELD – approved for all audiences 12:01 (Denmark)
Playtime Salle Bernard Taillefer
1:00 PM Masterclass de Veerle Baetens précédée du film Alabama Monroe
Booking possible
1 – 15:27 Filmmaker in Attendance
Special screening Salle Bernard Taillefer
3:45 PM L'Homme le plus heureux du monde

Teona STRUGAR MITEVSKA – approved for all audiences 17:45 (Republic of Macedonia) Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
6:00 PM Un petit frère
Booking possible
Léonor SERRAILLE – 20:26 (France) Filmmaker in Attendance
Official Competition Salle Bernard Taillefer
8:45 PM Le Processus de paix
Booking possible
Ilan KLIPPER – 22:48 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
Thursday, December 15, 2022
10:30 AM The Quiet Girl
Change of programme
Colm BAIRÉAD – approved for all audiences 12:10 (Ireland) Change of programme
Oscar on skis Salle Bernard Taillefer
1:00 PM Masterclass de Cédric Klapisch précédée du film Le Péril jeune
Change of programme Booking possible
1 – 15:31 Filmmaker in Attendance
Special screening Salle Bernard Taillefer
3:45 PM Luxembourg, Luxembourg

2 – 18:10
Playtime Salle Bernard Taillefer
6:30 PM En plein feu
Booking possible
Quentin REYNAUD – 20:25 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
8:45 PM Toi non plus tu n'as rien vu
Booking possible
Béatrice POLLET – 22:43 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
Friday, December 16, 2022
9:30 AM Nos soleils

Carla SIMÓN – approved for all audiences 12:15 (Spain) Filmmaker in Attendance
Oscar on skis Salle Bernard Taillefer
1:00 PM Divertimento

Marie-Castille MENTION-SCHAAR – 15:15 (France) Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer
6:00 PM Cérémonie de clôture + Youssef Salem a du succès
Mandatory reservation
1 – 20:52 Filmmaker in Attendance
Preview Salle Bernard Taillefer

Powered by FestiCiné